Reklam Vadisi, Dijital Reklam Ajansı, Konya

Sosyal Medya ve internet güvenliği üzerine,

Facebook bir gencin icat ettiği sosyal medya platformu olduğunu düşünmek dünyanın en iyimser hallerinden biridir. Big Brother tüm insanların yüz tarama sistemiyle kayıt altına alınmasını istiyordu. Çin’deki milyarlarca insanın nasıl yüzlerinin etiketleneceğini düşünün.! Tüm dünyadaki milyarlarca internet kullanıcısı nasıl etiketlenecek..! Bu kadar insanın yüzlerinin etiketlenmesi işini nasıl yapabilecekleri büyük bir sorundu. Bunun tek çözümü insanların; kendisinin, tanıdığının, eşini dostunun yüzlerini etiketlemesiydi. Bu şekilde etiketlemeyle yanlış etiketlemenin de önüne geçilmiş oldu. Çapraz kontrollerle doğru etiketlemenin yapılıp yapılmadığı da kontrol edilmiş oldu.

“Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un bu yılın ikinci çeyreğinde net karı, geçen senenin aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 31 artarken, aylık aktif kullanıcı sayısı da 2,23 milyara ulaştı.”

Yüzler kayıt altına alınınca, internete bağlı tüm kameralar aracılığıyla -yüz tanıma sistemiyle- kayıt altına alınmış herhangi birine ulaşmaları saniyelerini almaktadır. Person of Interest’i izleyin.

“Gelişen teknoloji ve internet erişiminin kolaylaşmasıyla beraber dünyada internet ve sosyal medya kullanımı gitgide artıyor. Araştırma sonuçlarına göre; dünya nüfusunun yüzde 53’ünü oluşturan 4 milyar 200 bin kişi internet kullanıyor. Sosyal medya kullanıcılarının toplam nüfus içerisindeki payı ise yüzde 42’si 3 milyar 190 bin kişi sosyal medya kullanıcısı oldu. 2017 yılı sosyal medya istatistiklerinde 3 milyar 20 milyon olan sosyal medya kullanıcı sayısı 2018’de 3 milyar 200 milyona yükselmiş durumda.”

İnternete düşen bir fotoğrafınızı kaldırmanın ne kadar zor olduğunu başınıza geldiğinde anlarsınız. İstemediğiniz bir fotoğrafı sizin kontrol etmediğiniz bir sitede sildirmeniz çok çok zor. İmkansıza yakın diyebilirim.

İnternete yüklediğiniz sosyal platformlarda paylaştığınız herhangi bir fotoğrafla adınıza açılabilecek bir sosyal medya hesabı tüm hayatınızı alt üst edebilir. Google’da adınızı aratan birisi, sizin açmadığınız bir sosyal medya hesabında saçma sapan paylaşımları gördüğü zaman bunu sizin paylaşmadığınızı bilemeyebilir. Bunu sizin yaptığınızı düşünebilir. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için internete fotoğraf yüklerken bir kez değil bin kez düşünün. Bir tane fotoğraf bile profil fotoğrafı olmak için yeterlidir.

İnternet web sitelerine yüklenen içerikler web arşiv “makina” tarafından indexlenmektedir. Web sitelerine yüklenen içerikleri, siteyi yöneten kişi silmiş olsa bile geçmişe dönük olarak görebilmeniz mümkündür. Google’a web arşiv yazın, çıkan linke geçmişini görmek istediğiniz web sitesinin adresini yazıp, makinanın siteyi indexlediği tarihleri tıklayarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz.

Unutmayın, internette ki tüm içerikler kontrol / takip edilmektedir. Güvenliğiniz için kişisel bilgilerinizi http”S” yazmayan sitelerde formlar aracılığıyla asla paylaşmayın. İnternet bankacılığı ya da şifre girilmesi gereken sitelerde özellikle “https” yazmasına dikkat edin.

Google konusunda bir çok mağduriyet duyuyorum. Google asla sizden para ödemenizi istemez. Google çalışanları sizi arayıp google hizmetleri için ödeme talep etmez. “Google’dan arıyoruz. İlk sayfada çıkıyorsunuz bunun devam etmesi için para ödemelisiniz diyenlere itibar etmeyin.” yeni dolandırıcılık yöntemlerinden biriyle karşı karşıyasınız demektir.

Son olarak; devletlerin, sistemlerin sahiplerinin kontrol etme, takip etme istekleri neticesinde teknoloji bu kadar hızlı gelişmektedir. Eğer kontrol etme takip etme istekleri olmasaydı bizler 90’lı yıllardaki teknolojiyle yaşıyor olurduk. Ankesörlü telefonlar, fakslar vs lerle devam ediyorduk. Cep telefonlarınızın konum paylaşma özelliğini özellikle kapalı tutun. Hep pilinize zarar hemde gittiğiniz gezdiğiniz her yer Big Brother tarafından kayıt altına alınmakta.

Murat Ölmez / Google Uzmanı, 7 Kasım 2018