Reklam Vadisi, Dijital Reklam Ajansı, Google İçerik Kaldırma

Bilgileri Google’dan kaldırma

“Bir şeyi Google’dan kaldırma”, farklı kişiler için farklı anlamlara gelir. Bilgi kaldırma isteğinde nasıl bulunulacağını açıklayacağız, ancak lütfen aşağıdaki bilgileri dikkatli bir şekilde okuyun.

Sorunu anlama
Bilgilerinizi kaldırmayı deneyebilmeniz için öncelikle aşağıdaki iki temel soruyu yanıtlamanız gerekir:

Bir şeyi yalnızca Google Arama sonuçlarından mı yoksa web’in tamamından mı kaldırmak istiyorsunuz?

Google’ın web olmadığını unutmayın. Google yalnızca web üzerindeki bilgileri bulmaya yarayan bir arama motorudur. İçeriklerin Google’ın arama sonuçları sayfasından kaldırılması, web’den kaldırılmasıyla aynı şey değildir. Bilgileri Google Arama sonuçlarından kaldırsanız bile web’den kaldırmak için muhtemelen ilave adımlar atmanız gerekecektir.

İçeriği barındıran sayfayı kim kontrol ediyor?

Google Arama sonuçlarındaki bilgiler bir kaynaktan alınır: Bu kaynak her zaman olmasa da genellikle bir web sayfasıdır. Bir içeriği engellemek veya kaldırmak için söz konusu içeriğin kaynağını ve bu kaynağı kimin kontrol ettiğini bilmeniz gerekir.

Aşağıda, kontrolü size ait olan sayfalarla ilgili örnekler verilmiştir:

Blogger sayfalarınız
Sahibi olduğunuz bir web sitesi (örneğin, Brandon www.brandonsbaseballcards.com sitesine sahiptir)
Yayınladığınız bir Wix veya WordPress sitesi
Şirketiniz için oluşturduğunuz bir Google Benim İşletmem girişi
Twitter’daki veya Facebook’taki kendi sosyal medya profiliniz
Aşağıda, muhtemelen sizin kontrol etmediğiniz sayfalara örnekler verilmiştir:

Bir gazetenin web sitesinde bulunan sizinle ilgili bir hikaye
Başka bir kişinin blogundaki bir giriş (söz konusu içerik sizin yaptığınız bir çizim veya resim olsa bile, yayınlandığı sayfanın kontrolü sizde değildir)
Çektiğiniz veya içinde yer aldığınız bir fotoğrafı sabitleyen bir Pinterest sayfası
Sizinle ilgili bir Wikipedia makalesi
Başka bir kişinin Twitter’daki veya Facebook’taki sosyal medya profili

Harekete geçin
Muhtemelen bilgilerinizi hem Google Arama Sonuçları hem de web’den kaldırmak istersiniz; bu adımları ayrı ayrı ele almanız gerekir.

Çoğu durumda, farklı URL’ler aynı sayfayı işaret edebildiğinden, gizlemek istediğiniz içeriğin tüm URL varyasyonlarını koruma altına alın veya kaldırın. Örneğin: example.com/kopekler, example.com/KOPEKLER ve example.com/evcilhayvansecici?evcilhayvan=kopekler. Engellenecek doğru URL’nin nasıl bulunacağını öğrenin.
Bilgileri Google Arama sonuçlarından kaldırma

Bilgileri web’den kaldırma

Google Arama’da bulduğum bir şeye itiraz ediyorum; yayından kaldırılmasını sağlayabilir miyim?
İnternet’in büyük bir yer olduğunu ve gördüğünüz her şeyi beğenmeyebileceğinizi veya her düşünceye katılmayabileceğinizi unutmayın. Google’ın amacı, web’deki bilgilerden hangilerinin kullanıcıların sorgularıyla alakalı olduğunu tanımlamaktır; malzemenin bazı açılardan yanlış olup olmadığını belirlemek değildir.

Ancak, gerçekten ortada bir sorun olduğunu düşünüyorsanız şu seçenekleri değerlendirebilirsiniz:

Yetişkinlere yönelik malzeme: Yetişkinlere yönelik malzemeleri Google Güvenli Arama’ya bildirin. Böylece, bazı müstehcen içeriklerin Google arama sonuçlarında engellenmesini sağlayabilirsiniz

Google politika ihlalleri: Ne tür malzemeleri Google Arama sonuçlarından kaldırdığımızın açıklandığı Google’ın içerik kaldırma politikalarını inceleyin.
Hukuki ihlaller: Geçerli yasa uyarınca Google’dan bir kaldırma isteğini değerlendirmesini isteyin.

Telif hakkı ihlalleri: Telif hakkınızı ihlal eden içerik bulduysanız bir DMCA yayından kaldırma isteği gönderebilirsiniz.

Arama sonuçlarındaki Bilgi Grafiği’nde bulunan bilgileri nasıl kaldırırım veya güncellerim?
Sunduğumuz bilgilerde yanlışlık varsa bunu bize bildirmek için Google Arama sonuçlarındaki yanıtın altında bulunan geri bildirim bağlantısını kullanabilirsiniz. Sağladığınız bilgilerle ilgili güncellenmiş logo, iletişim bilgileri ve sosyal profilleri belirtmek için yapısal verileri de kullanabilirsiniz. Bilgi Grafiği’ndeki bilgilerin birden çok kaynaktan gelebileceğini unutmayın. Yasal istekler için buraya bakın.

Bir videonun veya yayının YouTube, Google+, Blogger veya diğer Google mülklerinden kaldırılmasını nasıl sağlayabilirim?

Bilgileri web’den kaldırma konusuna bakın.

Neden dosyamı engellemek için robots.txt dosyasını kullanamam?

Robots.txt dosyası kullanırsanız Google bir sayfayı taramaz; ancak, başka bir sitede tanımlayıcı metinle birlikte sayfanızın bir bağlantısını bulursa bundan bir arama sonucu oluşturabilir. Sayfaya bir “noindex” etiketi eklediyseniz Google bunu görmeyecektir; çünkü, bu etiketi görmesi için Google’ın sayfayı taraması (getirmesi) gerekir, ancak sayfayı engelleyen bir robots.txt dosyası varsa Google sayfanızı getirmez! Dolayısıyla, Google’ın sayfayı taramasına ve “noindex” etiketini veya başlığını görmesine izin vermeniz gerekir. Mantıksız görünebilir, ancak sayfanın arama sonuçlarından çıkarılmasını sağlamak için Google’ın sayfayı getirmeyi denemesine ve (şifre korumalı olduğu için) başarısız olmasına veya “noindex” etiketini görmesine izin vermeniz gerekir.

Bu durum, resimler için geçerli değildir; resimler açısından robots.txt dosyası, resimlerin arama sonuçlarında engellenmesi için doğru yoldur.