Reklam Vadisi<

Remarketing Nedir ve Nasıl Yapılır?

Blog

Remarketing Nedir ve Nasıl Yapılır?

Remarketing Nedir ve Nasıl Yapılır? RSEO Ajansı olarak Türkiye'nin en iyi SEO Ajansı olduğumuza inanıyoruz. SEO Ajansı'nda Türkiye'nin en iyi SEO Uzmanı, Türkiye'nin en iyi SEO Uyumlu Web Yazılım Uzmanı, Web Tasarım Uzmanı ve SEO Uyumlu makaleler için metin yazarımız bulunmaktadır.

Remarketing, markanın mesajını güçlendirir ve akılda kalma, hatırlanma oranını yükseltir. Remarketing yapan firmalar, sektörde rakiplerine karşı avantaj sağlar.

Remarketing Nedir?

Remarketing en kısa tanımı ile, sitenizi ziyaret eden kişilerin etiketlenerek, sitenizden ayrıldıktan sonra ziyaret ettikleri diğer sitelerde tekrar reklamınızı görmelerini sağlamaktır. Böylece, sitenizden ayrılan ve başka sitelerde reklamınızı gören kişilerin tekrar sitenize dönerek, sunduğunuz ürün veya hizmetleri alma ihtimali yükselir.

Remarketing, cookie bazlı bir teknoloji kullanılır. Sitenizi ziyaret eden kişilerin bilgisayarlarına basit bir Javascript kodundan oluşmuş bir cookie yerleştirir ve sitenizden çıktıktan sonra onları takip edebilir. Böylece, diğer gezdikleri sitelerde aynı kişilere reklamınız tekrar gösterilir ve genellikle sitenize geri dönerek satın almayı (dönüşüm) gerçekleştirmeleri hedeflenir.

Remarketing, Türkçe’ye yeniden hedefleme olarak çevrilebilir. Bu kavram, size temel olarak marka bilinirliği yaratma, reklam kampanyalarının etkisini ve satışa dönüşüm oranını artırma imkanı sunar.

Google reklam hizmetleri kapsamında Remarketing opsiyonu da bulunmaktadır. Aşağıdaki video, özellikle Google tarafından sunulan remarketing sürecinin nasıl işlediğine dair size fikir verebilir.
 
Remarketing Nasıl Yapılır?

Markanız adına remarketing uygulamak için neler yapabilirsiniz? Aşağıda, remarketing’in faydalarına ve kullanım yöntemlerine dair bazı önemli bilgilere değindik.

Açık hedefler belirleyin. 

Bu madde, remarketing’de olduğu kadar, tüm pazarlama disiplinlerinde çalışırken düşünülmesi gereken önemli bir konu. Açık hedefler belirlemeden, başarıyı ölçmek oldukça zordur. Genel bir remarketing planı yapmak yerine; spesifik ve somut hedefler belirleyerek ilerlemeyi tercih edin. Bu spesifik hedeflere, web sitesi trafik oranlarını artırmak, marka bilinirliği sağlamak, aylık satış miktarını artırmak ya da geçmiş aylarda sitenizi ziyaret ederek satın alma yapmayan kişilere odaklanmak ve benzeri örnekler verilebilir.

Her şeyi test edin.

Denediğiniz her bir kampanyayı test ederek, remarketing çalışmasından en iyi sonucu alırsınız. Remarketing kampanyanızın PPC (pay-per-click: tıklama başı ödeme) sonuçlarını periyodik olarak takip edin ve gerekli gördüğünüz noktalarda reklam içeriğinde (CTA, görsel, metinler, reklamların yayınlanacağı sayfa vb.) değişiklikler yaparak farklı alternatifler deneyin. Yaptığınız değişikliklerin sonuçlarını karşılaştırın. Böylece aynı reklam içeriğine tüm bütçenizi yatırmadan önce, hangi reklam içeriğinin daha iyi sonuç verdiğini belirleyebilir ve reklam bütçenizi en efektif şekilde kullanabilirsiniz.

Segmentasyon stratejinizi spesifik kitleler üzerine oluşturun.

Sitenizin mevcut trafiğini Google Analytics gibi ölçüm araçları ile takip edin. Mevcut trafikten elde ettiğiniz verileri, belirli davranışlar sergileyen hedef kitlelerini gruplamak için dikkatle inceleyin. Örneğin, belli bir ürüne ait sayfaya en çok zaman ayıran kişileri tespit edin ve onlara yoğunlaşarak bir remarketing süreci kurgulayın. Ölçüm araçlarınızı etkin kullanarak, bu hedef gruplarını çeşitlendirebilir ve size en uygun müşterileri bu yolla belirleyebilirsiniz.

Özel mesajlar oluşturun.

Hedef segmentleriniz için ayrı reklam içerikleri ve mesajlar yaratın. Her kitleye aynı eylem planını ve reklam tipini uygulamayın. Bunun yerine, belirli kullanıcıların ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını analiz etmeye vakit ayırın. Online pazarlama ve reklam alanında en kullanışlı taktiklerden biri, kişiselleştirilmiş reklam içerikleri ve mesajları kullanmaktır. Google dinamik remarketing analizlerinde bu yolla, link tıklama oranlarında %450 oranında yükselme yakalayabileceğiniz belirtiliyor!

Reklamlarınızı sınırlayın.

Takipçilerinizi kızdırmamak ve gereksiz yere meşgul etmemek adına, remarketing çalışmalarınızın nasıl ve ne zaman gösterileceğine dair limitler belirleyin. Örneğin, online reklamlarınızın günlük gösterimi için ayrıdığınız bütçeyi standart bir miktarda kısıtlayarak, müşterileriniz üzerinde yaratabileceğiniz olumsuz etkileri engelleyebilirsiniz. Benzer şekilde, reklamlarınızın gösterileceği siteleri de sınırlandırabilirsiniz. Böylece, kullanıcıları bir reklam bombardımanına tutmayıp, onların markanızdan soğumasını engellemiş olursunuz.

Remarketing’i çoklu formatlarda kullanın.

Remarketing uygulamanın birden fazla yöntemi vardır. Geniş düşünün. Marka stratejinizi yalnızca Google AdWords ile ya da PPC kampanyalarınızla kısıtlamayın. E-posta remarketing kullanabilirsiniz, sosyal medyada remarketing ya da arama odaklı remarketing gibi yollara başvurabilirsiniz. Her bir yöntem, farklı hedef gruplarında işe yarar.

Retargeting nedir

İçerik pazarlama ve SEO yöntemlerini kullanan bir B2B marka ya da perakende sektöründe faaliyet gösteren bir firma iseniz bunların yeterli olduğu düşünebilirsiniz fakat dikkat etmeniz başka konular da var. Forrester araştırmasına göre, sitenize gelen ziyaretçilerin %96’sı, herhangi bir satın alma faaliyetinde bulunmuyor. Ayrıca göz ardı ettiğiniz önemli birkaç sorun olabilir:

- Düşük ziyaretçi sadakati
- Düşük dönüşüm oranları
- Marka bilinirliği ve marka arama sonuçlarının yetersiz olması

Remarketing bu olası sorunlar için çözüm sağlayabilir. Remarketing / Retargeting uygulayarak;

- Sitenizde sürekli ziyaretçi oranlarınızı artırabilir,
- Markanızın hatırlanma oranlarında önemli bir artış yaratabilir (sitenize direkt trafikte artış, marka isminin aranma oranlarının yükselmesi),
- Sitenizde bounce (ilk sayfadan çıkış) oranlarını düşürebilir,
- Dönüşüm oranlarını ve satış rakamlarını yükseltebilirsiniz.

Remarketing, özellikle online trafiği satışa dönüştürme politikalarınız için etkin bir optimizasyon aracıdır. Dijital pazarlama çalışmaları yapan firmaların, stratejilerini oluştururken remarketing (retargeting) yöntemleri kullanmaları faydalı olacaktır. 

Remarketing Nedir ve Nasıl Yapılır? RSEO Ajansı olarak Türkiye'nin en iyi SEO Ajansı olduğumuza inanıyoruz. SEO Ajansı'nda Türkiye'nin en iyi SEO Uzmanı, Türkiye'nin en iyi SEO Uyumlu Web Yazılım Uzmanı, Web Tasarım Uzmanı ve SEO Uyumlu makaleler için metin yazarımız bulunmaktadır.